22 Eylül Otomobilsiz Kentler Günü
Fotoğraf: BAMCorp

Fotoğraf: BAMCorp

Her sene 22 Eylül’de dünyanın pek çok şehrinde Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kutlanıyor. Bu Pazar günü İstanbul’da da bisikletliler Boğaziçi Köprüsü’nden geçmeye hazırlanıyor.

Otomobilsiz yaşam etkinlikleri, dönemin petrol krizi nedeniyle sürücülerin otomobil alışkanlıklarını sorguladıkları 1970lere dayanıyor. Otomobilsiz yaşam fikri 1990larda yeniden yaygınlaştı. Dünya Otomobilsiz Kentler Günü ise 2000 senesinden beri düzenlik olarak Avrupa Hareketlilik Haftası’nın sonu günü olan 22 Eylül’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu kapsamda sürdürülebilir ulaşıma dikkat çekmek üzere etkinlikler yapılıyor ve otomobil dışındaki alternatifler teşvik ediliyor. Şehrin belli bölgeleri araç trafiğine tamamen kapatılıyor, yaya ve bisikletlilere alan yaratılıyor.

İstanbul’daki etkinlikler

Bisikletliler 22 Eylül Pazar günü Harbiye’de toplanıp Boğaz Köprüsü’nü geçecek. Katılımcılar saat 9:30’dan itibaren Harbiye’de bulunan Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın bahçesinde bir araya gelecekler. Saat 10:30’da hareket edecek olan grup, Mecidiyeköy ve Balmumcu üzerinden devam edip 1. Boğaziçi Köprüsünü geçecek. Üsküdar üzerinden sahile inecek olan grup, Harem’de gezisini bitirecek. Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kıta geçişinin arkasından Sokak Bizim Derneği de 15:00-18:00 saatleri arasında Caddebostan Sahil’de olacak. Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.