Amerika'nın en büyük bisiklet paylaşım programı: Citi Bike New York
Fotoğraf: shinya

Fotoğraf: shinya

  imzasıyla TheCityFix.com’da yayınlanan makaleyi EMBARQ Türkiye ekibinin çevirisiyle sunuyoruz. 

ABD’nin en büyük bisiklet paylaşım programı Citi Bike, 27 Mayıs 2013’te New York’luların kullanımına açıldı.

CitiBank sponsorluğunda hayata geçirilen bisiklet paylaşım programı Citi Bike, Manhattan ve Brooklyn’deki 330 park istasyonu ve 6000 bisikleti ile ABD’nin en yeni ve en büyük bisiklet paylaşım sistemi olma özelliğine sahip.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg Citi Bike programını New York için “büyük bir kazanım” olarak değerlendirdi ve sistemin New York’luların ulaşım seçeneklerini çeşitlendireceğini, metro ile otobüs duraklarına erişimi kolaylaştıracağını vurguladı. Bloomberg’e göre bisikletler milyonlarca turist için de yepyeni bir gezi aracı olacak. Sistem sayesinde, özellikle şehrin su kenarındaki bölgelerinin daha erişilebilir hale gelmesi bekleniyor.

Citi Bike ağına, açılışının birinci ayı itibariyle, 113.592 kişi üye oldu. Yıllık üye olan kullanıcılar, 95 Dolar karşılığında bir sene boyunca 45 dakikayı aşmayan yolculukları için sınırsız kullanım hakkı ediniyorlar.  Günlük veya haftalık üyeliklerde ise kullanıcılar üyelik süresi boyunca 30 dakikayı aşmayacak şekilde sınırsız sayıda yolculuk yapabiliyorlar. Üyelik seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

buy essay papers online

Öte yandan kask kullanımını teşvik ve güvenliği artırmak amacıyla Citi Bike kullanıcılarına özel indirimler yapılıyor.  New York Belediyesi, ayrıca, kullanıcılara ücretsiz olarak 100.000 adet kask dağıtılmasını planlıyor. Sistemin sağlık ve çevre üzerindeki olumlu etkilerine ilaveten, her yıl ortalama 170 adet yeni iş kapasitesi yaratması ve şehir ekonomisine 36 milyon dolarlık bir katkı sağlaması bekleniyor.

ABD’de, Boston, Denver, Miami ve Washington gibi diğer pek çok şehirde de bisiklet paylaşım sistemleri mevcut. Bunun yanı sıra üniversite kampüslerinde, öğrencilerin ücretsiz faydalanabildikleri bisiklet paylaşım sistemleri de bulunuyor. Chicago ve Columbus gibi şehirler ise önümüzdeki aylarda benzer sistemleri kullanıma açmayı planlıyor.
cell phone spying
Citi Bike hakkında daha detaylı bilgiye sistemin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

765qwerty765
zp8497586rq

Bu yazıya yorum yapılamıyor.