Bikeable City Masterclass bu yıl 25-29 Mayıs’ta tekrar Kopenhag’da!

Cycling Embassy of Denmark (Danimarka Bisiklet Elçiliği) ve Urban Cycle Planning’in hazırladığı Bikeable City Masterclass ile alanındaki uzmanlar, hem ülkenizde hem de kentinizde bisikletli ulaşımın nasıl geliştirilip teşvik edilebileceğine dair bilgi ve somut araçlar paylaşıyor. 

Bisikleti Teşvik Etmede Danimarka gibi Olmak

Şehir plancıları, karar vericileri ve aktivistleri hedefleyen bu eğitim; Kopenhag’ın meşhur bisiklet kültürünü ve Danimarka’nın bisiklet çözümlerini ele alırken katılımcılarına da bu kültürü ilk elden deneyimleme fırsatı sunuyor.

Eğitime katkı sunacak olan akademisyen, danışman ve şehir idaresinden önde gelen uzmanlar bisiklet konusuna nasıl yaklaştıklarını anlatacak. Sunum, örnek olay çalışmaları üzerine uygulamalı atölye çalıştayları, bisiklet çözümlerini ve kentsel alanları incelemek için günlük rehberli bisiklet turları ve saha ziyaretlerini içeren bu kapsamlı eğitim paketi, katılımcılarına daha yaşanabilir ve bisiklet dostu şehirler yaratma konusunda farklı fikirler verecek.

İmar ve bisiklet planlamasından, çocuklar için kampanyaya

Hazırlanan eğitim paketi, geniş bir içerik de sunuyor. Konuya sadece altyapı olarak yaklaşmanın ötesinde, bütüncül bir yaklaşım ile bisiklet dostu kentlere farklı açılardan yaklaşıyor. Eğitimde ele alınacak temel başlıklar ise şu şekilde:

 • İmar ve bisiklet planlamasına giriş
 • Bisiklet sürmeyi teşvik edici araçlar olarak bisiklet stratejileri ve bisiklet hesaplarıyla çalışmak
 • Belediye meclisi, şehir idaresi ve savunucu gruplar açısından politik süreç
 • Bisiklet ağları – Bisiklet Süperyolları ve Yeşil Bisiklet Rotaları
 • Bisiklet ağı altyapısı tasarımı
 • Bisikletliler için trafik güvenliği, çarpışmalar ve çarpışmaların sistematik olarak azaltılması
 • İnsanları Önceliklendiren Tasarım – Yaşanabilir Şehir
 • Bisikletli ulaşım ve toplu ulaşım
 • Kampanyalar ve bisiklet eğitimi – Çocuklarla başla

Buradan programı daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Eğitimden neler elde edeceksiniz?

Katılımcılar, bu eğitimin sonunda bisikletli ulaşımı sürdürülebilirlik hareketlilik politikaları ve iklim hedefleri, bisiklet ağı altyapı tasarımı, yol güvenliği ve çoklu taşımacılığın yanı sıra bisiklet eğitimi ve teşviği ile bisikletin entegrasyonuna dair bilgi edinecek. Eğitimin ardından katılımcılara Bikeable City Masterclass diploması da verilecek.

Dünyanın dört bir yanından ilham kaynağı

Danimarka’nın bisiklet birikiminin yanı sıra, Masterclass katılımcıları kendi şehir ve ülkelerinden de örnekler paylaşıyor. Çoğunlukla ABD, Latin Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa’daki şehirlerden gelen katılımcılar, kendi aralarında da bir networking imkanına sahip oluyor.

Pratik Bilgiler

Masterclass Kopenhag’daki Aalborg Üniversitesi’nde gerçekleşmektedir.

Fiyat: Kişi başı 1.900 €

Erken rezervasyon fiyatı: 15 Aralık 2019 tarihinden önce kişi başına 1.700 €

Kurs ücretine uzman rehberliği, Dropbox’ta mevcut olan arka plan malzemesi dahil eğitim materyali ve komşu şehre gezi, bisiklet kiralama, öğle yemeği ve kahve molaları dahildir.

Seyahat ve konaklama giderleri dahil değildir.

Eğitimin gerçekleşmesi için en az 18 katılımcı şartı bulunmaktadır. Masterclass katılımcı eksikliği nedeniyle iptal edilirse, banka masrafı hariç yatırılan ücret iade edilmektedir.

Son Başvuru Tarihi

 • 15 Aralık 2019: Erken rezervasyon kaydı ve ödeme
 • 15 Şubat 2020: Son kayıt ve ödeme
 • 1 Mart 2020: Masterclass onayı

Başvuru formunu doldurarak Mayıs 2020’de Bikeable City Masterclass’a kaydolabilirsiniz.