Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Ulaşım Eylem Ağı
Curitiba, Brezilya Fotoğraf: whl.travel

Sürdürülebilir Ulaşım Ağı çalışmalarıyla yaygınlaştırılabilecek başarılı uygulamalardan biri: Curitiba, Brezilya Fotoğraf: whl.travel

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 2012’de ikinci kez göreve geldiğinde yayınladığı Beş Yıllık Eylem Planı çerçevesinde ulaşımın sürdürülebilir kalkınmanın temel yapı taşlarından biri olduğunu vurgulamıştı. Ban Ki-moon aynı dönemde hükümetler ve yatırımcılar ile havayolu, denizyolu, demiryolu, karayolu ve toplu taşıma hizmet sağlayıcılarını bir araya getirerek sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin dünya çapında yaygınlaştırılması için çalışmalarını desteklemeyi hedeflediğini duyurmuştu.

Rio+20 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı 'İstediğimiz Gelecek' Başlıklı Sonuç Bildirgesi’nde de sürdürülebilir ulaşımın önemine dikkat çekilmişti: “Ulaşım ve hareketliliğin sürdürülebilir kalkınmanın merkezinde olduğuna işaret ediyoruz” (Paragraf 132).

Bu gelişmeler doğrultusunda, var olan BM Sürdürülebilir Kalkınma Eylem Ağlarına ek olarak Sürdürülebilir Ulaşım Eylem Ağı oluşturuldu. Sürdürülebilir Ulaşım Eylem Ağı, sürdürülebilir ve düşük karbonlu ulaşım konusunda çalışan inisiyatifleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

BM çatısı altında kurulan bu ağ ile eylem odaklı girişimlerde çalışan tüm paydaşların deneyimlerini birbirleriyle paylaşabilecekleri ve ortak çalışabilecekleri bir platform yaratılmış oluyor. Bu platformun nihai hedefi dünyada sürdürülebilir ulaşımı destekleyecek politika, plan ve programların geliştirilmesini sağlamak. Bu ağın oluşturulması aynı zamanda ulaşımın 2015 sonrası kalkınma planlarındaki yerinin sağlamlaştırılması yönünde atılan önemli bir adım niteliği taşıyor.

how to get steroids

Sürdürülebilir Ulaşım Eylem Ağı’nın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

zp8497586rq

Bu yazıya yorum yapılamıyor.