Bisiklet kentlerine sahip Türkiye uzak değil

‘Sürdürülebilir ulaşım’ denildiğinde akla ilk gelen ulaşım türü, şüphesiz, bisikletli ulaşım. Temiz enerjiyle çalışarak çevreci bir çözüm olmasının yanı sıra, beraberinde getirdiği sağlığa ve ekonomiye olan etkileri ise hiç de azansanamayacak ölçüde.

EMBARQ Türkiye'nin düzenlediği Bikeable City Masterclass Eğitimi Katılımcıları

EMBARQ Türkiye’nin düzenlediği Bikeable City Masterclass Eğitimi Katılımcıları

EMBARQ Türkiye Sürdürülebilir Ulaşım Derneği bir süredir bu çevre dostu ulaşım türünü Türkiye’de yaygınlaştırmak için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu amaç doğrultusunda  bisiklet üzerine yoğunlaştığı BikeLAB projesini geliştirdi ve bisikletli ulaşıma yönelik çeşitli çalıştay ve seminerler düzenledi. Konya, Kayseri, İstanbul gibi hali hazırda bisiklet yolu olan kentlerde ise sertifikalı yabancı uzmanlarla işbirliği içerisinde bisiklet yolu denetimleri gerçekleştirerek ilgili yerel yönetimlere raporlar sundu. Şimdi ise, bisiklet üzerine yeni bir projeye imza atıyor.

3-7 Mayıs tarihleri arasında Danimarka Bisikletçiler Federasyonu (Danish Cyclists’ Federation) ile işbirliği içerisinde EMBARQ Türkiye, dünyanın bisiklet kenti olarak tanıdığı Kopenhag’da ‘Bikeable City MasterClass’ Eğitim Programı düzenliyor. EMBARQ ağı’ndan uzmanların da davet edildiği bu eğitim programında İspark, İstanbul Kalkınma Ajansı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’ndan uzmanlar da yer alıyor.

EMBARQ Türkiye'nin düzenlediği Bikeable City Masterclass Eğitimi 3-7 Mayıs, Kopenhag

EMBARQ Türkiye’nin düzenlediği Bikeable City Masterclass Eğitimi 3-7 Mayıs, Kopenhag

Danimarkalı uzmanların verdiği eğitimin odak noktasını bisiklet altyapısı tasarımı, planlaması ve performans ölçümü oluşturuyor. Bisiklet yolu, akıllı bisiklet paylaşım sistemlerinin planlaması ve alt yapı konularında çalışan uzmanlara yönelik hazırlanan programın hedefi ise hem öğrenme hem de kapasite geliştirme ortamı sağlamak.

Uzmanlara yönelik hazırlanan bu yoğun eğitim programında Kopenhag’daki Bisiklet Altyapısı Planlama  Süreci; Kopenhag’da bisiklet stratejisi, bisiklet altyapısı gibi konulara değinilecek. Öte yandan, bisikletli ulaşımın güvenlik boyutu da ayrıca ele alınarak trafik güvenliği önlemleri ve trafik güvenliği verilerinin toplanmasına ayrıca yönelinecek. Trafik güvenliği konusunda yetkililerle yapılan görüşmelerin ardından dünyaca ünlü Gehl Architects Mimarlık Ofisi ile yaşanabilir ve bisiklete binilebilir kentler üzerine bir oturum düzenlenecek.