EMBARQ Sağlık ve Yol Güvenliği Programı
Fotoğraf: Steve Koukoulas

Fotoğraf: Steve Koukoulas

home remedies for hives

Claudia Adriazola imzasıyla EMBARQ.org’da yayınlanan bu makaleyi EMBARQ Türkiye ekibinin çevirisiyle sunuyoruz.

Sağlığımız ve hayat kalitemiz, içinde yaşadığımız kentin nasıl tasarlandığı ile yakından ilişkilidir. Kent halkı için tasarlanan kamusal alanlar günlük hayatımızı yakından etkiler.

İdeal bir dünyada şehir yaşantısındaki günlük faaliyetlerimizin hayat kalitemizi yükseltmesi, en azından sağlığımız açısından bir tehdit yaratmaması gerekir. Fakat ne yazık ki, günümüzde şehir hayatı halk sağlığı için ciddi tehlikeler içermektedir.  Trafik kazaları sonucunda meydana gelen ölüm ve yaralanmalar, hava kirliliği ile şehir hayatının getirdiği hareketsiz yaşam biçimi ömürlerimizin kısalmasına neden oluyor, hayat kalitemizi düşürüyor ve ekonomik kalkınmanın önünde bir engel oluşturuyor.

Çocuklarımız için aydınlık, güvenli ve sağlıklı bir gelecek istiyorsak, şehirlerimizi arabaların egemen olduğu değil, şehir halkının hayat kalitesini yükseltecek şekilde tasarlamaya başlamalıyız.  Şehirlilerin sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesi, ancak hareketli yaşam biçimine imkân sağlayan güvenli kamusal alanlar ve insan dostu ulaşım sistemleri ile mümkün olabilir.

Böyle bir kentsel tasarım anlayışı, şehirleri daha yaşanabilir hale getirmenin yanı sıra iklim değişikliği gibi çevresel sorunların çözümünde de yararlı olabilir. Ulaşım sistemlerini geliştirerek halk sağlığına katkı sağlama konusunda EMBARQ üç ana stratejiyi benimsiyor:

Trafik Kazalarını Azaltmak

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her sene 1,2 milyon kişi trafik kazaları sonucunda hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin %90’ından fazlası ekonomik açıdan orta ve düşük gelir seviyesindeki ülkelerde meydana geliyor. Kazalarda hayatını kaybedenlerin yarısından fazlasını ise yayalar, bisikletliler ve motosikletliler oluşturuyor. Trafikte en büyük risk grubu ise, diğer kullanıcılar için neredeyse hiçbir tehlike yaratmayan yayalar.

EMBARQ özel araç kullanımına alternatif ulaşım türlerine  yönelimi artırarak trafiğin yavaşlatılmasını, altyapının geliştirilmesi için yürüttüğü çalışmalar ile caddeleri daha güvenilir bir hale getirmeyi ve trafik kazaları sonucu meydana gelen ölümleri azaltmayı amaçlıyor.

Fiziksel Aktiviteyi Artırmak

Fiziksel aktivite eksikliği obezite, kalp hastalıkları, diyabet ve kanser gibi bir dizi hastalığın gelişiminde çok önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre fiziksel aktivite eksikliğine bağlı sağlık sorunları nedeniyle her yıl 3,2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Oysa haftada sadece 150 dakika yürüyüş veya bisiklete binme gibi egzersizler yaparak sağlığınızı düzeltebilir ve hastalık riskinizi azaltabilirsiniz.

EMBARQ toplu taşımayı yaygınlaştırma, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, erişilebilirliğin geliştirilmesi ve hayat kalitesini yükselten kentsel tasarımı destekleme amacıyla yürüttüğü projeler yoluyla fiziksel aktiviteyi teşvik ediyor.

Hava Kirliliğini Azaltmak 

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, şehirlerde giderek artan hava kirliliğine bağlı sağlık sorunları nedeniyle her yıl 2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Motorlu taşıtlardan kaynaklanan partikül madde (PM2.5) ve diğer zararlı maddelerin şehirlerin hava kirliliğindeki payı oldukça yüksek. Maruz kalınan kirli hava akciğerlere zarar veriyor, astım ve amfizem gibi hastalıkların ilerlemesine neden oluyor, kalp krizi ve ölüm riskini artırıyor.

EMBARQ toplu taşımayı yaygınlaştırmayı, yürüme ve bisiklet gibi motorsuz ulaşım modlarının kullanımını çoğaltmayı hedefleyen projeleri ile şehirlerdeki hava kirliliğini en aza indirmeyi amaçlıyor.

EMBARQ, Sağlık ve Yol Güvenliği Programı kapsamında yürüttüğü bu çalışmalar ile çevre için bir takım faydalar sağlamayı ve kentli nüfusun sağlığını riske atmamayı hedef alıyor. EMBARQ, genellikle birbirinden ayrı olarak ele alınan sağlık ve ulaşım sorunları arasındaki bağı kurmak, bunlara bütüncül çözümler geliştirmek ve şehir hayatının kalitesini artırmak dileğinde ve azminde.

zp8497586rq

Bu yazıya yorum yapılamıyor.