Hack4Mobility İdeathon İzmir | “Mutlu Bir Kenti Birlikte Yaratalım!”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Mutlu Bir Kenti Birlikte Yaratalım” çağrısıyla “Hack4Mobility İdeathon İzmir” adlı bir fikir maratonu düzenliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerel sivil toplum örgütleri, topluluklar ve üniversitelerle işbirliği ile organize ettiği ulaşım temalı etkinlikler serisinin ilki İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın desteğiyle 11-12 Ocak 2020 tarihleri arasında Alsancak bölgesini örneklem alarak gerçekleştirilecek. Alsancak Bölgesi’nin Yavaş Şehir/Metropol yaklaşımıyla “yeniden düşünülmesi, tasarlanması ve ifade edilmesi” hedeflenecek etkinlikte  makro ya da mikro ölçekte proje fikirleri geliştirilecek.

Kimler katılabilir?

Bu ideathon, ulaşımda optimizasyon, yeni rotalar yaratılması, trafiğin azaltılması, yaratıcı otopark çözümleri, yeni ve çevreci araçların kentsel yaşama dahil edilmesi, yaya hakkı, sokak hayvanlarının kaliteli yaşam hakkının iyileştirilmesi, atıl alanlarının değerlendirilmesi, çöp sorunun azaltılması, trafik-sinyalizasyon iyileştirilmesi, ses ışık kirliliğinin azaltılması, karbon salınımın düşürülmesi, kentsel estetiğe katkı, yeşil alanların artırılması, mülteci ve dezavantajlı kentdaşların hayat kalitesinin iyileştirilmesi, engelli araçlarının şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması, araç paylaşımının artırılması, kent bostanı, wi-fi ağının artırılması, ortak kullanım alanlarının iyileştirilmesi, paylaşım ve dayanışma ekonomisinin artırılması, tarihsel, kentsel mirasın korunması, vb. konularda interdisipliner ve bütünsel çözümler geliştirebilecek tasarım, mimarlık, şehir planlama, sosyal bilimler, yazılım, temel bilimler alanlarından konu uzmanları ve öğrencilerin katılımına açıktır.
Önemli tarihler

Ideathon 11 Ocak tarihinde başlayacaktır. Katılımcı olmak isteyen kişilerin saat 09:30’a kadar etkinlik alanında olması beklenmektedir. Ideathon’a katılmak için kayıt olmak zorunludur. Kayıtlar 10 Ocak 2020 tarihinde kapanacaktır.

 

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvurmak için burayı tıklayabilirsiniz.