İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden “BİSİKLETLİYİ FARK ET” Kampanyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı bisiklet kullanıcılarının sürüş güvenliğine destek vermek için motorlu taşıt sürücülerine yönelik bir iletişim kampanyası başlattı. Şehrin birçok noktasında sürücülere yol bilgilendirmesi yapan VMS ekranlarında “BİSİKLETLİYİ FARK ET” mesajları yayınlanmaya başladı. Paylaşılan mesajda ayrıca bir bisikletliyi sollarken gerekli olan güvenli geçiş mesafesi 1.5 metreye de vurgu yapıldı. Kampanya D-80 ve D-100 karayolları dışında bulunan 77 adet VMS ekranlarından dönüşümlü olarak İstanbul’un tüm ilçelerinde yıl boyunca devam edecek.

İstanbul Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, bisikletli ulaşım bilincini arttırmak için büyükşehir belediyesine ait birçok iletişim mecrasında farkındalık çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi. Pandemi döneminin başlangıcından itibaren salgın döneminde bisikletin önemini vurgulayan birçok kampanyaya imza attıklarını belirten Cihan, bisikletli ulaşım konusunda iletişimin, fiziki altyapı kadar önemli bir unsur olduğunu, bisiklet kültürünün yükselmesi ve İstanbul’da bisikletin bir ulaşım türü olması için bu şekilde farkındalık çalışmaları yapmayı hedeflediklerini belirtti.

İlerleyen zamanlarda motorlu araç sürücülerine, toplu ulaşım şoförlerine yönelik bisikletin bir ulaşım aracı olduğuna, bisiklet sürücülerinin güvenlik açısından motorlu araçlara göre daha hassas seviyede olduklarına dair bu tarzda iletişim kampanyalarını arttıracaklarını ifade ederek, bu konuda işbirliklerine ve proje ortaklıklarına da hazır olduklarını iletti.