Kocaeli, Avrupa Konseyi Tarafından Ulaşım Sistemlerini Yenilemek Üzere Akdeniz Pilot Şehir Seçildi

7. ÇERÇEVE PROGRAMI KAPSAMINDA GERÇEKLEŞEN “SOLUTIONS” PROJESİYLE AKDENİZ PİLOT ŞEHRİ SEÇİLEN KOCAELİ’YE, Projenin ortaklarından EMBARQ TÜRKİYE DESTEK VERECEK.

 SOLUTIONS - Opportunities for Low carbon Urban Transportation

Avrupa Konseyi 7. Çerçeve Programı kapsamında gerçekleştirilen “SOLUTIONS –  Opportunities for Low carbon Urban Transportation” projesi seçilen şehirler arasında yenilikçi ve cevre dostu ulaşım çözümleri konusunda bilgi paylaşımını sağlamak ve bu çözümlerin seçilen şehirlerde uygulanmasına destek vermek üzere geliştirilmiştir.  Projede şehirler gelişimi desteklenecek  6 pilot şehir belli oldu. Latin Amerika, Asya ve Akdeniz bölgelerini kapsayan projeye Türkiye’den de pek çok şehir başvurdu. Akdeniz Bölgesi Pilot Şehri olarak seçilen tek şehir Kocaeli oldu.  Aynı kategoride diğer şehirler; Kochi (Hindistan), Leon (Meksika), Belo Horizonte (Brezilya), Guiyang (Çin). SOLUTIONS projesi ortaklarından, Sürdürülebilir Ulaşım Derneği – EMBARQ Türkiye de SOLUTIONS  Kocaeli’ye proje boyunca destek verecek, koçluk yapacak.

24–25 Nisan 2014 tarihlerinde İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenecek çalıştayla başlayacak proje, iki yıl sürecek. Çalıştayda pilot şehirler, kendilerine proje boyunca koçluk yapacak paydaş kurumları ve başarılı ulaşım çözümleri uygulamalarını hayata geçirmiş olan rehber şehirler ile buluşacak. Hem Türkiye’den hem de Akdeniz ülkelerinden pek çok şehrin başvurduğu projede Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Bölgesi Pilot Şehri olarak Kocaeli seçildi. Proje boyunca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışacak uzman kurum ise Sürdürülebilir Ulaşım Derneği – EMBARQ Türkiye oldu. EMBARQ Türkiye, Kocaeli’nin mevcut ulaşım sistemlerinin fizibilite çalışmalarını yapacak, çevre dostu, yenilikçi çözüm hedeflerini belirlemeye destek olacak ve çözüm önerilerinin Kocaeli’ye uygulanabilirliğini değerlendirecek.

Metrobüs hatlarında yol güvenliği, erişilebilirlik analizleri, ortak yaşam alanlarının etkin kullanımı, yayalaştırma projeleri, entegre toplu ulaşım çözümleri ve bisiklet güzergahları gibi sosyal, çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir ulaşım çözümleri çalışmalarında uzmanlaşan EMBARQ Türkiye, SOLUTIONS projesi suresince tam anlamıyla koçluk yaparak Kocaeli’yi bir “başarı hikayesi” yapma hedefine katkıda bulunacak.

Sürdürülebilir Ulaşım Derneği – EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir: “Proje boyunca Kocaeli’nin mevcut sistemlerine yönelik analizler gerçekleştireceğiz. Bu veriler ışığında Kocaeli’nin değişim hedeflerini belirlemesine yardımcı olacağız. SOLUTIONS projesi ortağı olarak, seçilen diğer şehirler ile ortak etkinlikler gerçekleştirerek, bilgi paylaşımını, başarılı proje örneklerinin paylaşılmasına katkı sağlayacağız. Ayrıca geliştirilen çözüm önerilerinin Kocaeli’ye uygun şekilde düzenlenmesine destek vereceğiz. Proje suresince yoğun bir işbirliği gerçekleştirerek projede yer almak için başvuran pek çok şehir arasından Akdeniz Bölgesi Pilot Şehri seçilmeyi başaran Kocaeli’yi hem Türkiye’de hem dünyada örnek alınan bir başarı hikayesi yapma hedefini paylaşıyoruz.” dedi.

Proje kapsamında belirlenen şehirler ve rehber kurumları:

Akdeniz Pilot Şehri:

  • Kocaeli, Türkiye – EMBARQ Türkiye

Latin Amerika ve Asya Pilot Şehirleri:

  • Belo Horizonte, Brezilya – EMBARQ Brezilya
  • Leon, Meksika – EMBARQ Meksika
  • Guiyang, Çin – CATS
  • Kochi, Hindistan – ICLEI SA