Metrobüse Standart Geldi

Post 1 - Metrobüse Standart Geldi

buy essay papers

Türkiye’de de uygulanan metrobüs (BRT) sistemlerini derecelendirmek amacıyla dünyanın ilk kapsamlı Metrobüs (BRT) Standardı yayınlandı. ITDP (Ulaştırma ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü) tarafından yayınlanan  standarda göre, var olan metrobüs uygulamaları belirlenen kriterler çerçevesinde değerlendirildikten sonra, altın, gümüş veya bronz olarak derecelendiriliyor.

Rockefeller Vakfı tarafından desteklenen BRT Puanlama Sistemi aracılığı ile var olan sistemleri karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve en iyi uygulamaları belirlemek mümkün olacak. Şehir belediyeleri için de önemli bir kaynak niteliği taşıyan bu standart sayesinde, tüm dünyada metrobüs uygulamalarındaki sistem kalitesinin yükselmesi bekleniyor.

Yayınlanan raporda, 41 şehirde bulunan toplam 64 metrobüs koridoru derecelendirilmiş. 85’in üzerinde puan toplayarak Altın BRT Sertifikası alan uygulamalar arasında Guangzhou – Çin, Bogota ve Medellin – Kolombiya, Curitiba ve Rio de Janeiro – Brezilya, Lima – Peru, ve Guadalajara – Meksika’daki metrobüs koridorları var. Türkiye’deki metrobüs hatları ise bu sene derecelendirilen sistemler arasında yer almıyor.

Standardın her sene belirlenen Teknik Komite tarafından gözden geçirilmesi ve yenilenmesi planlanıyor. Yıl boyunca değerlendirilen metrobüs sistemleri ve dereceleri, her yılın ilk çeyreğinde yayınlanan raporlar aracılığı ile duyurulacak.

Mart 2013’te yayınlanan standardın tamamına buradan erişebilirsiniz.

zp8497586rq

Bu yazıya yorum yapılamıyor.