New York'tan iyi uygulama örnekleri

matthew_roe2

casino internet online

EMBARQ Türkiye, 26 Ağustos Pazartesi günü New York Şehri Ulaştırma Departmanı’ndan Kıdemli Planlama ve Araştırma Müdürü Matthew Roe’nun New York Şehri en iyi uygulama örnekleri ile İstanbul'da yapılması planlanan kentsel planlama çalışmalarına farklı bakış açıları getirecek bir seminer düzenledi.

Seminere akademisyenler, şehir plancıları, özel sektör ve kamu çalışanları, mimarlar ve öğrenciler katıldı. Yaklaşık 80 kişinin katılım gösterdiği seminerde Matthew Roe New York Şehri'ndeki proje ve uygulamaları anlattı. İkinci bölümde ise bu proje ve uygulamalardan yola çıkarak İstanbul/Karaköy Meydanı'ndaki yaya yolu, özel araç, otobüs, tramvay gibi karma ulaşım modlarının bulunduğu alanda farklı trafik planlama fikirleri oluşturmak amacıyla çalışma grupları oluşturuldu. Ortaya çıkan farklı tasarımlar gösterdi ki -daha çok yaya ve bisiklet yolu talep ediliyor.

Seminerde ayrıca kentsel gelişim üzerine yapılan çalışmalarda kent konseylerinin, yerel yönetimlerin ve hatta bakanlıkların planlama süreci dışında tutulması ve alınan kararların tartışılmadan uygulamaya geçirilmesi eleştirildi. Üzerinde durulan bir diğer önemli konu, daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, trafik planlamasında araç odaklı bir yaklaşımın benimsenmesiydi. New York'ta ise trafik ve kent planlamada yaya odaklı tasarımlar ile yaşam alanlarının iyileştirilmesine önem veriliyor. İstanbul'da ise araç odaklı yaklaşım nedeniyle yaya ve bisikletlilerin göz ardı ediliyor, şehir içi yaşam olumsuz etkileniyor.

Yerel ve ulusal basının büyük ilgi gösterdiği seminer ile ilgili haberler için:

Haber Turk Gazetesi
Gerçek Gündem
Haber Turk Güne Bakış Programı
NTV Ana Haber
Kanal 24
CNN Turk Güne Merhaba

Seminerdeki sunumlar için:

The Value of Great Streets
Data Driven Design

zp8497586rq

Bu yazıya yorum yapılamıyor.