PEDALSIZ COP26

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) bu yıl 31 Ekim-12 Kasım arasında İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlendi. 10 Kasım’daki COP26 Ulaşım Günü ise öncelikle elektrikli arabalara odaklanıyot; resmi web sayfasına girdiğinizde ilgili günün programında bisikletin (veya yürüyüş veya raylı sistemler) bahsi geçmiyor.

İklim değişikliği ile mücadelede ulaştırma özelinde, küresel otomobil filosunun elektrifikasyonu kuşkusuz en kritik adımlardan biri, ancak dönüşüm ve geçiş süreci on yıllar alacaktır. Bunun yerine, aktif hareketliği ( yürüme ve bisiklet ) ve toplu taşımayı büyük ölçüde artırmak daha hızlı kazanımlar elde etmemizi sağlayacaktır.

İçinde yürüme ve ulaşım amaçlı bisiklet kullanımını içeren aktif hareketliliğin COP26 gibi iklim konferanslarında nadiren ana tartışma konularından biri olması ise kabul edilemez.

Oxford Universitesi tarafından yürütülen son araştırma; aktif ulaşıma yatırım yapmanın ve bunu teşvik etmenin, sürdürülebilirlik stratejilerinin, politikalarının ve planamanın temel taşı olması gerektiğini ortaya koyuyor.

İklim krizine ilişkin yayınlanan son Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli raporu, bisikleti güvenli ve sürdürülebilir bir dünya sağlamanın önemli bir yolu olarak tanımladı. Peki, bisiklet ulaşım emisyonlarını azaltmanın kanıtlanmış ve hızlı bir yoluysa, dünya liderleri, delegeler, gözlemciler ve akredite gazeteciler için bu konu COP26’da neden ciddiye alınmıyor ?

 

Ve bunun yerine ulaşım gününde delegelerin ve liderlerin neredeyse tek odak noktası neden sadece elektrikli arabalar? Cevap basit esasında; elektrikli araçlar çok az davranış değişikliği gerektirdiği için çekici bir seçenek. Gerçek şu ki, hepimizin yaşam tarzımızda büyük ve kapsamlı değişiklikler yapması gerekiyor.

Ulaşım emisyonlarımızı azaltmayı başlatmanın hızlı ve nispeten basit bir yolu var. Avrupa’da, tüm araba yolculuklarının yarısı 5 km’den kısadır. Üçte biri 3 km’den kısadır. Türkiye’de İstanbul özelinde tek yönde ortalama mesafe 9km’dir. Çoğu insan bu mesafeleri bisikletle veya en kısa mesafeler için sadece yürüyerek kat edebilecektir. Araba yerine bisikletle kat edilen her kilometre, ortalama 150 gram CO2 emisyonundan anında tasarruf sağlıyor. COP26 delegeleri, gerçekten ulaşımdan kaynaklanan emisyonları azaltmak istiyorlarsa, elektrikli arabaları teşvik etmek yerine neyi tartışmalıydı?

Cevap tabii ki AKTİF ULAŞIM.

Bisikletin önemli bir parçası olduğu aktif ulaşım; emisyonların azaltılmaya yardımcı olmasının yanı sıra, artan fiziksel aktivite, azaltılmış hava ve gürültü kirliliği, daha az trafik sıkışıklığı ve daha yaşanabilir şehirler yoluyla daha iyi bir halk sağlığı için de etkili bir reçetedir.