SOLUTIONs’tan kentsel ulaşım alanında çalışanlar için webinarlar serisi

Asya, Avrupa, Latin Amerika ve Akdeniz ülkelerinin dahil olduğu sürdürülebilir kentsel hareketlilik projesi olan SOLUTIONs kapsamında 3 Kasım-8 Aralık tarihleri arasında SOLUTIONs projesi ortağı ve alanında uzman kuruluşlarla işbirliğinde webinar gerçekleşecek. Sürdürülebilir kentsel ulaşım alanında çalışanların ilgisini çekebilecek webinar serisi ise, 5 ana temaya odaklanacak: kent lojistiği, elektrikli araçlar, sürdürülebilir kentsel hareketlilik planları, toplu taşıma ve hafif elektrikli araçlara değinecek.

Kent Lojistiği

Tarih: 3 Kasım Salı 2015 (15:00-16:00 )
Sunan: Laetitia Dablanc, Direktör, Fransız Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezi (IFSTTAR)

Kentlerde ulaşımın varış noktaları trafik sıkışıklığına hava ve gürültü kirliliğine sebep olmakta. Bu seminer sevkiyatın kentlere uygun olmasına  odaklanarak kent lojistiği sorunlarına çözümler sağlayacaktır. Ayrıntılı tartışmayla güvenlik konuları ile kullanıcılar ve ekonomi için kent içi ulaşım hizmetlerinin geliştirilmesi tartışılacak.

Daha Temiz Kentler için Elektrikli Araçlar

Tarih:13 Kasım Cuma 2015 (15:00-16:00)
Sunucu: Hanna Hüging, Araştırma görevlisi, Wuppertal İklim, Çevre ve Enerji Enstitüsü 

Günümüzde birçok kent, sakinlerine geleneksel yakıtlı araçlar yerine alternatifli yakıtlı araçların veya elektrikli araçların kullanılmasını teşvik ederek daha temiz araç filosuna sahip olmaya çalışıyor. Bu seminerde dünyanın farklı ülkelerinden örnek teşkil eden çalışmalar incelenerek, kentsel çevrede elektrikli araçların nasıl kullanılabileceği konuşulacak.

Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı 

Tarih:18 Kasım Çarşamba 2015 (15:00-16:00)
Sunucu: Tim Durant, Danışman, Rupprecht Danışmanlık

Sürdürülebilir kentsel hareketlilik planı geleneksel ulaşım planlarının ötesine geçerek vatandaşların ve paydaşların katılımının; sektörler ve yetkililer  arasındaki koordinasyonun önemini belirtmekte. Seminerde grup konuşmaları ve örnek çalışmalarla SUMP (Sustainable Urban Mobility Plans) kavramının tanımı ve  ve mevcut duruma entegrasyonu tartışılacak.

Kaynak: WRI Cities (http://www.wricities.org/sites/default/files/styles/featured/public/Porto%20Alegre%20BusBike%201140x519.jpg?itok=PNEaV1n-)

Kaynak: WRI Cities (http://www.wricities.org/sites/default/files/styles/featured/public/Porto%20Alegre%20BusBike%201140×519.jpg?itok=PNEaV1n-)

Sürdürülebilir Toplu Ulaşım

Saat: 3 Aralık Perşembe 2015 (15:00-16:00)
Sunucu: Saúl Alveano, Ulaşım Sistemleri Departmanı, EMBARQ Mexico

Webinarda sürdürülebilir toplu ulaşımını dünyaya yaymak ve geliştirmek için mevcut olan farklı konulardan ikisine değinilecek: metrobüs ve temiz araç. Konu ile ilgili teknik, maliyet uygunluğu ve örnekler konuşulacak.

Daha Temiz Kentler için Hafif Elektrikli Araçlar

Tarih: 8 Aralık Salı  2015 (15:00-16:00 CET)
Sunucu: Annick Roetynck, Hafif Elektrikli Araçlar İdare Müdürü, AVERE (Avrupa Electromobility Derneği)

Günümüzde kullanılan geleneksel araçlar yerine hafif elektrikli araçların (LEV) tercih edilmesi kentsel ulaşımı daha sürdürülebilir kılarken emisyon ve trafik sıkışıklığını azaltmakta, kentin güvenliğini ve sağlığını ise arttırmaktadır. Özetle şehirleri daha yaşanabilir hale getirmektedir. Bu seminerde hafif elektrikli araçlar konusunda aşağıdaki maddeler açıklanacaktır:

  • Nedir?
  • Kentsel ulaşımda etkisi nedir?
  • Kentsel ulaşıma nasıl entegre edilebilir?
  • Nasıl teşvik edilebilir?
  • Ana engeller nelerdir?
  • En iyi uygulama örnekleri nelerdir?

Webinarlara kayıt yaptırmak için burayı tıklayabilirsiniz.